Z radością informujemy, że wydawane w Katedrze czasopismo: Studia Interkulturowe Europy Środkowo-Wschodniej pozytywnie przeszły ewaluację w ramach Index Copernicus! (więcej…)
Zapraszamy do udziału w seminarium: (więcej…)
W czerwcu 2022 roku pracownicy Katedry Studiów Interkulturowych Europy Środkowo-Wschodniej i jednocześnie członkowie prowadzonej w ramach Katedry Pracowni Semiotyki Kultury Europy Środkowo-Wschodniej — której pracami kieruje Pani Doktor Olga Lesicka — złożyli wniosek konkursowy do międzynarodowej organizacji naukowej skupiającej semiotyków ze światowych wiodących ośrodków akademickich — International Association for Semiotic Studies (IASS-AIS) — o organizację 16 Światowego Kongresu Semiotycznego — 16th World Congress of IASS-AIS — na Wydziale Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego w roku 2024.
Po koniec sierpnia 2022 roku Wydział Lingwistyki Stosowanej otrzymał oficjalną nominację do organizacji Światowego Kongresu Semiotycznego.
Sukces ten jest wynikiem współpracy merytorycznej badaczy z Wydziału Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Polskiego towarzystwa Semiotycznego, którzy wsparli Pracownię Semiotyki Kultury Europy Środkowo-Wschodniej merytorycznie jak i organizacyjnie.
Zarząd IASS-AIS docenił starania wnioskodawców, którzy jako ideę przewodnią wskazali konsolidację i aktywizację środowiska semiotycznego w Polsce. Niewątpliwie organizacja 16 Światowego Kongresu Semiotycznego przyczyni się do odrodzenia bogatej tradycji Polskiej Szkoły Semiotycznej. Zapraszamy do podjęcia współpracy studentów, doktorantów i pracowników Uniwersytetu Warszawskiego.
We are pleased to announce that the Cultural Semiotics of Central and Eastern Europe Laboratory (CSCEE) Department of Intercultural Studies in Central-Eastern Europe, Faculty of Applied Linguistics, the University of Warsaw, under the direction of Mrs Olga Lesicka (PhD) was appointed as a primary organiser of 16th World Semiotics Congress of International Association for Semiotic Studies (IASS-AIS).
CSCEE staff members participated in an international competition organised by the International Association for Semiotic Studies (IASS-AIS) in June 2022, backed by scholars at the Faculty of Philosophy of the University of Warsaw and the Polish Semiotic Society, to have the honor of organising the 16th World Semiotics Congress for IASS-AIS. Consequently, CSCEE and its partners were finally appointed and received the official IASS-AIS nominations after August 2022.
Undeniably, the 16th World Semiotics Congress will significantly contribute to revitalising the rich tradition of the Polish School of Semiotics through the event’s organisation. In this regard, we invite doctoral students and employees of the University of Warsaw, especially those of our faculty, to work with us as part of our team.
Ukazał się tom W poszukiwaniu tożsamości Europy Środkowo-Wschodniej. Tom jubileuszowy z okazji dwudziestolecia Katedry Studiów Interkulturowych Europy Środkowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego pod redakcją Joanny Getki i Jerzego Grzybowskiego.
Zapraszamy do lektury.
W dniach 13-14 października 2022 odbyła się konferencja Wielokulturowość Europy Środkowo-Wschodniej: doświadczenia przeszłości i wyzwania teraźniejszości (więcej…)
Zapraszamy wszystkich na spotkanie – wykład pt. „MUZEUM HOŁODOMORU W BUDOWIE”. (więcej…)
Dwa razy w czerwcu i wrześniu, w dniach 11-18.06.2022 i 11-18.09.2022 gościliśmy grupę studentów z Państwowego Uniwersytetu w Żytomierzu, (więcej…)
Wyjeżdżają studenci z Żytomierza, którzy wspólnie z naszymi studentami realizowali program Kultura I Rzeczypospolitej w dialogu z kulturą ukraińską ramach konkursu Promocja Języka Polskiego (więcej…)
Prorektor ds. studentów i jakości kształcenia prof. ucz. dr hab. Sławomir Żółtek zatwierdził zasady drugiej tury kwalifikacji na częściowe studia Erasmus (SMS). (więcej…)
Kulturoznawstwo: 1. miejsce Uniwersytet Warszawski!
Poniżej znajdą Państwo tutoriale, które w prosty i czytelny sposób omawiają ścieżkę rekrutacji na studia (więcej…)
Gościmy studentów z Ukrainy Rozpoczęła się realizacja projektu: Kultura I Rzeczypospolitej w dialogu z kulturą ukraińską. Projekt realizujemy w warunkach ekstremalnych – zgodnie z warunkami projektu mieliśmy teraz być w Żytomierzu. Wojna Rosji na pełną skalę przeciw Ukrainie spowodowała, że nasze plany musiały ulec zmianie. Studenci z Żytomierza przyjechali do nas i razem przez najbliższe dni będziemy poznawać kulturę polską, wspólnie dyskutować i pracować nad projektami związanymi z kontaktami kulturowymi polsko-ukraińskimi. Nasi wspaniali studenci wcielają się w rolę nauczycieli języka polskiego, przewodników po Warszawie i w ogóle – kulturze polskiej z perspektywy młodego człowieka.
Katedra Studiów Interkulturowych Europy Środkowo-Wschodniej
Wydział Lingwistyki Stosowanej
zaprasza na wykład otwarty
Rusyfikacja językowa w rosyjskiej Ukrainie: historia i politykaw
ramach działań Programu
zintegrowanych działań na rzecz
rozwoju Uniwersytetu
Warszawskiego, który odbędzie się 13.06.2022 o godz. 11:30Wydział Lingwistyki Stosowanejul. Dobra 55, sala 2.140
Zapraszamy studentów do udziału w polsko-ukraińskiej szkole letniej – Zakarpacki tygiel kulturowy. (więcej…)
Szanowni Państwo,
w tym roku mija 20 rocznica powstania Katedry Studiów Interkulturowych Europy Środkowo-Wschodniej
Katedra Studiów Interkulturowych Europy Środkowo-Wschodniej
Wydziału Lingwistyki Stosowanej
zaprasza na wykład otwarty
Zabytki w języku
carkiewnosłowiańskim
redakcji ukraińskiej
11-14 w (więcej…)
Inauguracja roku akademickiego i dzień adaptacyjny
dla studentów rozpoczynających naukę
w Katedrze Studiów Interkulturowych
Europy Środkowo-Wschodniej
01.10.2021 (piątek)
godz. 11.00
spotkanie w trybie stacjonarnym
budynek WLS ul. Szturmowa 4, sala 4
11.00 – Spotkanie inauguracyjne z Kierownictwem i Pracownikami Katedry Studiów Interkulturowych Europy Środkowo-Wschodniej
11.20 – Spotkanie organizacyjne (spotkanie poprowadzi Kierownik Studiów w KSI EŚW)
12.20 – Szkolenie z zakresu praw i obowiązków studenta (szkolenie poprowadzi przedstawiciel Samorządu Studenckiego)
Spotkania i szkolenie dotyczą najważniejszych kwestii związanych z tokiem studiów w murach UW, m.in.:
– zasad studiowania w Uniwersytecie Warszawskim
– programu i planu studiów w Katedrze
– spraw związanych z obowiązkowymi szkoleniami, biblioteką, systemem USOS, itp.
Zapraszamy!
A już teraz zachęcamy do zaglądania na stronę internetową: www.ksi.uw.edu.pl oraz na profil Katedry na FB: https://www. https://www.facebook.com/ksiuwedupl/ celem zapoznania się z aktualnymi informacjami dotyczącymi toku i programu studiów.
Do zobaczenia 1 października!
Rusza kampania RAMIĘ W RAMIĘ , za pomocą której zachęcamy wszystkich niezdecydowanych do zaszczepienia się przeciw COVID-19.
Prof. Joanna Getka i dr Rostysław Kramar wraz z partnerami z Uniwersytetu w Żytomierza wygrali konkurs na realizację kolejnego polsko-ukraińskiego projektu!
Projekt będzie realizowany w ramach Programu Promocji Języka Polskiego NAWA.
Katedra Studiów Interkulturowych Europy Środkowo-Wschodniej
Wydział Lingwistyki Stosowanej
zaprasza na wykład otwarty
„Czy paralele mają punkt styczny? Konstantyn Filozof (862) i Ibn-Al-Nadim (998)
o piśmie Rusinów okresu przedchrześcijańskiego”
w
ramach działań Programu
zintegrowanych działań na rzecz
rozwoju Uniwersytetu
Warszawskiego, który odbędzie się 21.06.2021 o godz. 11:30
Link do spotkania: https://meet.google.com/ipa-ifsg-qaw
Katedra Studiów Interkulturowych Europy Środkowo-Wschodniej
Wydział Lingwistyki Stosowanej
zaprasza na wykład otwarty (więcej…)
Pracownia Badań nad Kulturą Pogranicza zaprasza na wystąpienie dr Wojciecha Hofmańskiego pt. Sąsiedzkie (nie)porozumienia, czyli słowiańska komunikatywność międzyjęzykowa, które odbędzie się w poniedziałek 31 maja 2021 r. o godzinie 13:15-14:45 za pośrednictwem GoogleMeet (kod dostępu do spotkania: meet.google.com/bsy-scce-uhk). (więcej…)
Dzięki możliwościom, jakie daje Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Warszawskiego, w ramach programu „Wykładowcy wizytujący” (więcej…)
Szanowni Państwo,
Pracownia Badań nad Kulturą Pogranicza zaprasza dnia 05 marca 2021 roku o godz. 13-15-14.45 na wykład Pana Tymoteusza Króla na temat Rewitalizacja językowa i kulturowa. Przypadek Wilamowian (więcej…)
Katedra Studiów Interkulturowych Europy Środkowo-Wschodniej zaprasza na wykład otwarty oraz wystąpienie na seminarium doktorskim doktora Tarasa Lylo z Narodowego Uniwersytetu im. Ivana Franki we Lwowie w ramach działań Zintegrowanego Programu Rozwoju UW.
Szanowni Państwo,
w roku akademickim 2020/2021 egzaminy certyfikacyjne z języków obcych przeprowadzane na Uniwersytecie Warszawskim będą miały formę zdalną, zarówno w części pisemnej jak i w części ustnej. Będą sprawdzały te same umiejętności, które były sprawdzane w formie stacjonarnej: słuchanie, czytanie, pisanie, mówienie oraz znajomość środków gramatyczno-leksykalnych.
Struktura egzaminu będzie podobna na każdym z oferowanych poziomów.
Część pisemna będzie zadaniem integrującym trzy sprawności: słuchanie, czytanie oraz pisanie. Zostaną Państwo poproszeni o napisanie tekstu, w którym odniosą się Państwo do informacji zawartych w nagraniu oraz tekście do przeczytania, które będą powiązane tematem przewodnim. W tym samym tekście trzeba będzie także opisać własne doświadczenie lub wyrazić własną opinię związaną z tematem zadania.
W części ustnej – jak dotychczas – będą Państwo rozmawiać z egzaminatorem w oparciu o tzw. materiał stymulujący (obrazek lub krótki tekst). Ponadto zostanie Państwu zaprezentowane 10 zdań z lukami, które trzeba będzie uzupełnić właściwymi elementami gramatycznymi lub leksykalnymi. Jest to ćwiczenie, które do tej pory pojawiało się w części pisemnej egzaminu.
Bardziej szczegółowe informacje znajdą Państwo na stronie Rady Koordynacyjnej w zakładce „Egzaminy certyfikacyjne 2020/2021”( http://www.certyfikacja.uw.edu.pl).
Łączę serdeczne pozdrowienia,
dr hab. Radosław Kucharczyk
Przewodniczący Rady Koordynacyjnej ds. Certyfikacji Biegłości Językowej UW
O organizacji konferencji rozmawiamy z Viktar Korbut na falach Polskiego Radio Program 1: rozmowa tutaj
Ogłoszono wyniki konkursu UW IDUB. Wśród zgłoszonych 22 wniosków, jeden – z Katedry Studiów Interkulturowych Europy Środkowo-Wschodniej otrzymał dofinansowanie (więcej…)
Szanowni Państwo,
w październiku zapraszamy na cykl czytań „Białoruś: stan wyjątkowy! Przegląd współczesnej dramaturgii białoruskiej”. (więcej…)
Dzielimy się z Wami naszą małą radością, a zarazem – powoli anonsujemy – będziemy rekrutować uczestników naszego polsko-ukraińskiego projektu! (więcej…)
dr hab. Andriej Moskwin wziął udział w rozmowie, poświęconej aktualnym wydarzeniom na Białorusi. W dyskusji poruszono temat udziału artystów w akcjach protestu
https://polskieradio24.pl/130/8291/Artykul/2569376,Kultura-na-Bialorusi-w-czasie-protestow-Zwykli-ludzie-zaczeli-malowac-i-pisac
Równo przed stu laty, 28 lipca 1920 roku, Rada Ambasadorów w Paryżu rozstrzygnęła spór terytorialny pomiędzy Polską a Czechosłowacją. (więcej…)
Szanowni Państwo,
przekazujemy informacje dotyczące organizacji egzaminów z języków obcych w sesji letniej 2020 zgodnie z ostatnimi decyzjami Rady Koordynacyjnej ds Certyfikacji Biegłości Językowej.
Bardzo jest ważne teraz, aby studenci zapoznali się z tymi dokumentami. Podstawowym źródłem informacji jest strona Rady Koordynacyjnej: certyfikacja.uw.edu.pl , na której ukazują się wszelkie aktualizacje i najnowsze informacje. Tam też znajduje się szczegółowy harmonogram egzaminów
Jedno z najważniejszych czasopism (i portali) białoruskich Часопіс ARCHE pisze o Katedrze Studiów Interkulturowych Europy Środkowo-Wschodniej.
Zapraszamy do lektury.
Okres zawieszenia zajęć na UW nie jest czasem wolnym od nauki.
Większość zajęć będzie odbywać się w formie zdalnej. Są to zajęcia równoważne wobec zajęć stacjonarnych, zatem obowiązkiem studentów jest uczestnictwo w nich oraz wywiązanie się z wszelkich zadanych prac
Wiwat Maj! Niedawno obchodziliśmy Dzień Konstytucji 3 Maja, pierwszej w Europie i drugiej na świecie ustawy zasadniczej „Ustawy Rządowej”.
O Konstytucji i jej odbiorze na ziemiach białoruskich opowiada w wywiadzie z Viktar Korbut prof. Viacheslau Shved
https://www.polskieradio.pl/…/2499913,Прафесар-Вячаслаў-Шве…
„Szanowni Państwo,
w nawiązaniu do wprowadzonego 13 marca 2020 r. stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce, wprowadzam z dniem 16 marca od godz. 8.00 następujące zasady dotyczące funkcjonowania Uniwersytetu Warszawskiego:
Dziekani i kierownicy jednostek organizacyjnych UW zobowiązani są do zorganizowania funkcjonowania swoich jednostek zgodnie z powyższymi zasadami, a w przypadku zarządzania budynkami – także funkcjonowania tych budynków.
Władze Uniwersytetu pozostają w stałym kontakcie z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Wojewodą Mazowieckim oraz Głównym Inspektorem Sanitarnym. O wszelkich zmianach informować będziemy niezwłocznie na stronie internetowej UW.
Jeszcze raz chciałbym Państwu podziękować za wsparcie oraz wyrozumiałość. Jestem pewien, że wspólnymi siłami poradzimy sobie z wyzwaniami w tym trudnym dla wszystkich czasie.”
Marcin Pałys
rektor UW
Zaczął się wymuszony sytuacją epidemiologiczną czas przerwy. Zajęć w sali nie będzie (na razie) do 14.04.2020; niebawem zorganizujemy lotny Uniwersytet KSIEŚW (więcej…)
Szanowni Państwo, udostępniamy komunikat Rektora UW. Do 14.04 nie będzie zajęć w sali. Będziemy niebawem informować na temat innych form zaliczenia zajęć. (więcej…)
W dniu 25.02.2020 odbył się wykład odbył się dr. Aleksandra Hornego
Konkurs na najlepszą monografię naukową z zakresu kultury białoruskiej i ukraińskiej im. Melecjusza Smotryckiego
pod patronatem JM Rektora Uniwersytetu Warszawskiego (więcej…)
Dr Radoslav Raspopović (Dyrektor Instytutu Historycznego na Uniwersytecie Czarnogórskim)
21 lutego (więcej…)
Szanowni Studenci i Szanowne Studentki,
uprzejmie prosimy o zapoznanie się z terminami egzaminów i zaliczeń na ocenę w sesji zimowej 2019/2020.
Harmonogram egzaminów w KSI – zatwierdzony przez dr hab. Svitlanę Romaniuk, Kierownika Jednostki Dydaktycznej oraz panią Igę Naparty, przewodniczącą Rady Studentów WLS. Harmonogram egzaminów i zaliczeń na ocenę w KSI – wykaz wszystkich terminów w KSI.sesja zimowa 2020 r.
Uprzejmie przypominamy, że :
UW prowadzi badanie ankietowe wśród osób, które rozpoczęły w tym roku nowe studia – I i II stopnia. (więcej…)
CZĘŚĆ I: POLSKA
W dniach 02.12.2019-08.12.2019 grupa studentów Katedry Studiów Interkulturowych Europy Środkowo-Wschodniej brała udział w drugiej edycji międzynarodowego polsko-niemiecko-białoruskiego projektu„Kultury pamięci o II wojnie światowej i Holokauście: Wyzwolenie i koniec wojny”. (więcej…)
14.11.2019 r. w Mińsku w Muzeum historii życia teatralnego i muzycznego odbyło się otwarcie wystawy pt. „Masońska kolekcja ze zbioru Wacława Fedorowicza”. (więcej…)
Zapraszamy na spotkanie z prof. Viktorem Moisiienką z Katedry Języka Ukraińskiego, który wygłosi wykład pt; „Cyrylica i głagolica w piśmiennictwie Rusi Kijowskiej”. (więcej…)
12.11.2019 w Katedrze Studiów Interkulturowych Europy Środkowo-Wschodniej gościnnie wykładał dr Jurij Melnyk z Katedry Prasy Zagranicznej i Informacji Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki. (więcej…)
We wtorek 5.11. odbyło się spotkanie z przedstawicielami TV Biełsat na temat sytuacji językowej na Białorusi (więcej…)
Uniwersytet Warszawski otrzymał status uczelni badawczej w konkursie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Inicjatywa doskonałości”. Wniosek UW został oceniony najwyżej spośród wszystkich zgłoszonych do programu.
14 października ruszyła kampania na rzecz równego traktowania. Celem akcji jest podkreślenie, że na UW nie ma miejsca na dyskryminację, a każda osoba, która jej doświadczyła znajdzie wsparcie na uczelni.
Biuro Prasowe uruchomiło nową stronę (więcej…)
Z myślą o nowych studentach powstała publikacja zawierająca najważniejsze informacje na temat UW. (więcej…)
Trwają wybory członków 22 rad naukowych dyscyplin na UW. (więcej…)
Zapraszamy do udziału w spotkaniach organizowanych w ramach Festiwalu Nauki w Warszawie.
10.06.2019 w Pałacu Kazimierzowskim UW odbyło uroczyste wręczenie dyplomów doktorskich (więcej…)
W maju 2019 roku studenci KSI realizowali w ramach działań Pracowni Semiotyki Kultury Europy Środkowo-Wschodniej projekt badawczy pt. „Miejsca posiłków na dworcu zachodnim w Warszawie — 2019”. W ramach projektu zostały przeprowadzone badania terenowe. Niżej przedstawiamy foto-reportaż. (więcej…)
Katedra Studiów Interkulturowych Europy Środkowo-Wschodniej zaprasza na wykład prof. Andrija Danylenki z Uniwersytetu Pace w Nowym Jorku (więcej…)
Rusza rekrutacja kandydatów do udziału w Szkole Letniej we Lwowie organizowanej przez Katedrę. (więcej…)
W dniu 21 maja 2019 roku w Instytucie Slawistyki Zachodniej i Południowej odbył się wykład dr hab. Andrieja Moskwina pt. „Festiwal słoweńskiej dramaturgii: dramaty – spektakle – konwencje teatralne”. (więcej…)