Dzięki możliwościom, jakie daje Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Warszawskiego, w ramach programu „Wykładowcy wizytujący” (więcej…)
Szanowni Państwo,
w roku akademickim 2020/2021 egzaminy certyfikacyjne z języków obcych przeprowadzane na Uniwersytecie Warszawskim będą miały formę zdalną, zarówno w części pisemnej jak i w części ustnej. Będą sprawdzały te same umiejętności, które były sprawdzane w formie stacjonarnej: słuchanie, czytanie, pisanie, mówienie oraz znajomość środków gramatyczno-leksykalnych.
Struktura egzaminu będzie podobna na każdym z oferowanych poziomów.
Część pisemna będzie zadaniem integrującym trzy sprawności: słuchanie, czytanie oraz pisanie. Zostaną Państwo poproszeni o napisanie tekstu, w którym odniosą się Państwo do informacji zawartych w nagraniu oraz tekście do przeczytania, które będą powiązane tematem przewodnim. W tym samym tekście trzeba będzie także opisać własne doświadczenie lub wyrazić własną opinię związaną z tematem zadania.
W części ustnej – jak dotychczas – będą Państwo rozmawiać z egzaminatorem w oparciu o tzw. materiał stymulujący (obrazek lub krótki tekst). Ponadto zostanie Państwu zaprezentowane 10 zdań z lukami, które trzeba będzie uzupełnić właściwymi elementami gramatycznymi lub leksykalnymi. Jest to ćwiczenie, które do tej pory pojawiało się w części pisemnej egzaminu.
Bardziej szczegółowe informacje znajdą Państwo na stronie Rady Koordynacyjnej w zakładce „Egzaminy certyfikacyjne 2020/2021”( http://www.certyfikacja.uw.edu.pl).
Łączę serdeczne pozdrowienia,
dr hab. Radosław Kucharczyk
Przewodniczący Rady Koordynacyjnej ds. Certyfikacji Biegłości Językowej UW
O organizacji konferencji rozmawiamy z Viktar Korbut na falach Polskiego Radio Program 1: rozmowa tutaj
Ogłoszono wyniki konkursu UW IDUB. Wśród zgłoszonych 22 wniosków, jeden – z Katedry Studiów Interkulturowych Europy Środkowo-Wschodniej otrzymał dofinansowanie (więcej…)
Szanowni Państwo,
w październiku zapraszamy na cykl czytań „Białoruś: stan wyjątkowy! Przegląd współczesnej dramaturgii białoruskiej”. (więcej…)
Dzielimy się z Wami naszą małą radością, a zarazem – powoli anonsujemy – będziemy rekrutować uczestników naszego polsko-ukraińskiego projektu! (więcej…)
dr hab. Andriej Moskwin wziął udział w rozmowie, poświęconej aktualnym wydarzeniom na Białorusi. W dyskusji poruszono temat udziału artystów w akcjach protestu
https://polskieradio24.pl/130/8291/Artykul/2569376,Kultura-na-Bialorusi-w-czasie-protestow-Zwykli-ludzie-zaczeli-malowac-i-pisac
Równo przed stu laty, 28 lipca 1920 roku, Rada Ambasadorów w Paryżu rozstrzygnęła spór terytorialny pomiędzy Polską a Czechosłowacją. (więcej…)
Szanowni Państwo,
przekazujemy informacje dotyczące organizacji egzaminów z języków obcych w sesji letniej 2020 zgodnie z ostatnimi decyzjami Rady Koordynacyjnej ds Certyfikacji Biegłości Językowej.
Bardzo jest ważne teraz, aby studenci zapoznali się z tymi dokumentami. Podstawowym źródłem informacji jest strona Rady Koordynacyjnej: certyfikacja.uw.edu.pl , na której ukazują się wszelkie aktualizacje i najnowsze informacje. Tam też znajduje się szczegółowy harmonogram egzaminów
Jedno z najważniejszych czasopism (i portali) białoruskich Часопіс ARCHE pisze o Katedrze Studiów Interkulturowych Europy Środkowo-Wschodniej.
Zapraszamy do lektury.
Okres zawieszenia zajęć na UW nie jest czasem wolnym od nauki.
Większość zajęć będzie odbywać się w formie zdalnej. Są to zajęcia równoważne wobec zajęć stacjonarnych, zatem obowiązkiem studentów jest uczestnictwo w nich oraz wywiązanie się z wszelkich zadanych prac
Wiwat Maj! Niedawno obchodziliśmy Dzień Konstytucji 3 Maja, pierwszej w Europie i drugiej na świecie ustawy zasadniczej „Ustawy Rządowej”.
O Konstytucji i jej odbiorze na ziemiach białoruskich opowiada w wywiadzie z Viktar Korbut prof. Viacheslau Shved
https://www.polskieradio.pl/…/2499913,Прафесар-Вячаслаў-Шве…
„Szanowni Państwo,
w nawiązaniu do wprowadzonego 13 marca 2020 r. stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce, wprowadzam z dniem 16 marca od godz. 8.00 następujące zasady dotyczące funkcjonowania Uniwersytetu Warszawskiego:
Dziekani i kierownicy jednostek organizacyjnych UW zobowiązani są do zorganizowania funkcjonowania swoich jednostek zgodnie z powyższymi zasadami, a w przypadku zarządzania budynkami – także funkcjonowania tych budynków.
Władze Uniwersytetu pozostają w stałym kontakcie z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Wojewodą Mazowieckim oraz Głównym Inspektorem Sanitarnym. O wszelkich zmianach informować będziemy niezwłocznie na stronie internetowej UW.
Jeszcze raz chciałbym Państwu podziękować za wsparcie oraz wyrozumiałość. Jestem pewien, że wspólnymi siłami poradzimy sobie z wyzwaniami w tym trudnym dla wszystkich czasie.”
Marcin Pałys
rektor UW
Zaczął się wymuszony sytuacją epidemiologiczną czas przerwy. Zajęć w sali nie będzie (na razie) do 14.04.2020; niebawem zorganizujemy lotny Uniwersytet KSIEŚW (więcej…)
Szanowni Państwo, udostępniamy komunikat Rektora UW. Do 14.04 nie będzie zajęć w sali. Będziemy niebawem informować na temat innych form zaliczenia zajęć. (więcej…)
W dniu 25.02.2020 odbył się wykład odbył się dr. Aleksandra Hornego
Konkurs na najlepszą monografię naukową z zakresu kultury białoruskiej i ukraińskiej im. Melecjusza Smotryckiego
pod patronatem JM Rektora Uniwersytetu Warszawskiego (więcej…)
Dr Radoslav Raspopović (Dyrektor Instytutu Historycznego na Uniwersytecie Czarnogórskim)
21 lutego (więcej…)
Szanowni Studenci i Szanowne Studentki,
uprzejmie prosimy o zapoznanie się z terminami egzaminów i zaliczeń na ocenę w sesji zimowej 2019/2020.
Harmonogram egzaminów w KSI – zatwierdzony przez dr hab. Svitlanę Romaniuk, Kierownika Jednostki Dydaktycznej oraz panią Igę Naparty, przewodniczącą Rady Studentów WLS. Harmonogram egzaminów i zaliczeń na ocenę w KSI – wykaz wszystkich terminów w KSI.sesja zimowa 2020 r.
Uprzejmie przypominamy, że :
UW prowadzi badanie ankietowe wśród osób, które rozpoczęły w tym roku nowe studia – I i II stopnia. (więcej…)
CZĘŚĆ I: POLSKA
W dniach 02.12.2019-08.12.2019 grupa studentów Katedry Studiów Interkulturowych Europy Środkowo-Wschodniej brała udział w drugiej edycji międzynarodowego polsko-niemiecko-białoruskiego projektu„Kultury pamięci o II wojnie światowej i Holokauście: Wyzwolenie i koniec wojny”. (więcej…)
14.11.2019 r. w Mińsku w Muzeum historii życia teatralnego i muzycznego odbyło się otwarcie wystawy pt. „Masońska kolekcja ze zbioru Wacława Fedorowicza”. (więcej…)
Zapraszamy na spotkanie z prof. Viktorem Moisiienką z Katedry Języka Ukraińskiego, który wygłosi wykład pt; „Cyrylica i głagolica w piśmiennictwie Rusi Kijowskiej”. (więcej…)
12.11.2019 w Katedrze Studiów Interkulturowych Europy Środkowo-Wschodniej gościnnie wykładał dr Jurij Melnyk z Katedry Prasy Zagranicznej i Informacji Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki. (więcej…)
We wtorek 5.11. odbyło się spotkanie z przedstawicielami TV Biełsat na temat sytuacji językowej na Białorusi (więcej…)
Uniwersytet Warszawski otrzymał status uczelni badawczej w konkursie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Inicjatywa doskonałości”. Wniosek UW został oceniony najwyżej spośród wszystkich zgłoszonych do programu.
14 października ruszyła kampania na rzecz równego traktowania. Celem akcji jest podkreślenie, że na UW nie ma miejsca na dyskryminację, a każda osoba, która jej doświadczyła znajdzie wsparcie na uczelni.
Biuro Prasowe uruchomiło nową stronę (więcej…)
Z myślą o nowych studentach powstała publikacja zawierająca najważniejsze informacje na temat UW. (więcej…)
Trwają wybory członków 22 rad naukowych dyscyplin na UW. (więcej…)
Zapraszamy do udziału w spotkaniach organizowanych w ramach Festiwalu Nauki w Warszawie.
10.06.2019 w Pałacu Kazimierzowskim UW odbyło uroczyste wręczenie dyplomów doktorskich (więcej…)
W maju 2019 roku studenci KSI realizowali w ramach działań Pracowni Semiotyki Kultury Europy Środkowo-Wschodniej projekt badawczy pt. „Miejsca posiłków na dworcu zachodnim w Warszawie — 2019”. W ramach projektu zostały przeprowadzone badania terenowe. Niżej przedstawiamy foto-reportaż. (więcej…)
Katedra Studiów Interkulturowych Europy Środkowo-Wschodniej zaprasza na wykład prof. Andrija Danylenki z Uniwersytetu Pace w Nowym Jorku (więcej…)
Rusza rekrutacja kandydatów do udziału w Szkole Letniej we Lwowie organizowanej przez Katedrę. (więcej…)
W dniu 21 maja 2019 roku w Instytucie Slawistyki Zachodniej i Południowej odbył się wykład dr hab. Andrieja Moskwina pt. „Festiwal słoweńskiej dramaturgii: dramaty – spektakle – konwencje teatralne”. (więcej…)
Droga Studentko, drogi Studencie KSI,
jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą okresu II wojny światowej (więcej…)
Prezentujemy „Projekt Statutu UW”, który będzie przedmiotem obrad Senatu uczelni 8 maja. Dokument uwzględnia uwagi zgłoszone przez społeczność akademicką. (więcej…)
W dniu 28 kwietnia 2019 roku (niedziela) członkowie Koła Naukowego (Koła Porównawczego Europy Środkowo-Wschodniej) odwiedzili wystawę pt. Czas przełomu. Sztuka awangardy w Europie Środkowej 1908-1928, (więcej…)
W dniach 14-16 kwietnia 2019 r. dr Olga Lesicka i mgr Kamil Dwornik wzięli udział w kolejnym posiedzeniu grupy badawczej 4EU+ (więcej…)
Zamieszczamy tekst przygotowany przez Zespół rektorski UW dotyczący prac nad Statutem UW. (więcej…)
Nowy projekt Koła Naukowego KLIN jest realizowany w formie dyskusyjnego klubu filmowego. (więcej…)
Zapraszamy wszystkich maturzystów i kandydatów na studia I i II stopnia na Dzień Otwarty UW (więcej…)
4 kwietnia 2019 w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie odbyło się spotkanie z Narodową Agencją Wymiany Akademickiej pt. „Dzień z NAWA”. Celem spotkania było przedstawienie programów finansowania wspierających umiędzynarodowienie oferty programowej szkół wyższych. (więcej…)
4 kwietnia 2019 r. członkowie Koła „KLIN” wraz z opiekunem, panią dr Justyną Szlachtą-Ignatowicz, wybrali się do Nowego Teatru (więcej…)
Zapraszamy na wykład Prof. Viktora Moisiijenki z Żytomierza na temat Cechy dialektalne w najwcześniejszych zabytkach cerkiewnosłowiańskich redakcji ruskiej.
Dr Justyna Szlachta-Ignatowicz wyjechała na dwa dni do Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu aby ustalić zasady uczestnictwa w drugiej edycji międzynarodowego (polsko-białorusko-niemieckiego) projektu.
27 marca 2019 studenci II roku studiów stacjonarnych I stopnia w ramach zajęć Kultura pogranicza odwiedzili Żydowski Instytut Historyczny (więcej…)
malarska storia w kontekście pragmatyki językowej.
Zapraszamy na wykład dr Anny Pięcińskiej. (więcej…)
Studenci uczestniczyli w warsztatach językowych. (więcej…)
Spotkanie z Marią Przełomiec oraz Bartoszem Skibą (więcej…)
W dniu 7 marca 2019 roku (czwartek) członkowie Koła Porównawczego Europy Środkowo-Wschodniej odwiedzili wystawę pt. „POMNIK. Europa Środkowo-Wschodnia 1918-2018”. (więcej…)
14 marca 2019 studenci Katedry Studiów Interkulturowych Europy Środkowo-Wschodniej w ramach cyklicznych spotkań Koła Naukowego „KLIN” (więcej…)
11 marca 2019 r. dr hab. Joanna Getka, kierownik KSI wystąpiła na posiedzeniu plenarnym Komitetu Słowianoznawstwa Polskiej Akademii Nauk z odczytem pod tytułem W poszukiwaniu ukraińskiego języka literackiego w XVIII wieku.
Ukazał się tom 4/2019 PŚW. Zachęcamy do pobierania i czytania artykułów.
Szanowni Państwo,
1 października weszła w życie nowa ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. (więcej…)
Rozpoczęła się kwalifikacja na studia częściowe zagranicą.
Szanowni Państwo,
Uprzejmie informujemy, że na stronie internetowej Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej www.nawa.gov.pl (zakładka „Programy NAWA; Programy dla studentów polskich), znajduje się oferta wyjazdów stypendialnych dla studentów w ramach współpracy bilateralnej. Zainteresowani studenci powinni zapoznać się z Regulaminem Programu wymiany osobowej studentów w ramach współpracy bilateralnej.
25 maja 2018 roku wchodzi w życie ogólne rozporządzenie o ochronie danych (w skrócie RODO)
Biuro Współpracy z Zagranicą ogłosiło zasady kwalifikacji na studia częściowe (SMS) w krajach programu (KA103) w ramach tzw. drugiej tury (ogólnouniwersyteckiej). (więcej…)
Biuro Współpracy z Zagranicą informuje o wolnych miejscach w ramach programu Erasmus+ na praktyki
Zmienione programy studiów już od 1 października 2018!
Katedra Studiów Interkulturowych Europy Środkowo-Wschodniej od roku 2018/2019 oferuje zmienione programy kształcenia na studiach I oraz II stopnia.
Uwzględniliśmy przede wszystkim uwagi naszych studentów i obserwacji rynku pracy, zadbaliśmy o to, by wiedza otrzymywana przez studentów na obu poziomach studiów nie pokrywała się, by zagadnienia były aktualne, często ujęte w perspektywie porównawczej. Zmieniliśmy nazwy niektórych przedmiotów, tak by lepiej odzwierciedlały przekazywane w ich ramach treści, termin (semestrów) niektórych zajęć tak, by studenci posiadali odpowiednią wiedzę do pełnego uczestnictwa w zajęciach i sposób zaliczenia niektórych przedmiotów, tak by pozostawały w odpowiedniości z formą i trybem zajęć. Co najważniejsze – uzupełniliśmy nasze programy studiów o nowe przedmioty!
Na studiach I stopnia studenci wybierać mogą z szeregu nowych przedmiotów na roku I, m.in. takich jak: Wiedza o języku i Wiedza o teatrze. Na pasjonatów kultur krajów Europy Środkowo-Wschodniej – oprócz nauki języków regionu – czekać będą nowe przedmioty, m.in.: Wstęp do kulturowej historii regionu: etniczność / naród, polityka / państwotwórczość, religia stosunki wyznaniowe, Proseminarium: źródła do badań Europy Środkowo-Wschodniej oraz Nowe media w kulturze regionu.
Ramowy program studiów I stopnia poniżej – zachęcamy do zapoznania się:
http://ksi.uw.edu.pl/download/3514/
Studia II stopnia przygotowują specjalistów w zakresie problematyki Europy Środkowo-Wschodniej i są podzielone na ścieżki: dyplomacja kulturalna, promocja i animacja kultury, kształtowanie przekazu medialnego. W ofercie nowe przedmioty i bloki programowe, m.in.: Klucz do regionu – konflikty i relacje oraz Klucz do regionu: formy kultury.
Ramowy program studiów II stopnia poniżej:
http://ksi.uw.edu.pl/download/3517/
Zapraszamy do nas!
Odwiedźcie nas także podczas Dnia Otwartego UW – już niedługo – 21 kwietnia 2018!
Komisja kwalifikacyjna Erasmus+ zdecydowała o wstępnym zakwalifikowaniu na studia częściowe zagranicą.
2 marca oficjalnie otworzy się nowa siedziba Centrum Pomocy Psychologicznej Uniwersytetu Warszawskiego. Ośrodek jest punktem pierwszej pomocy psychologicznej dla społeczności uniwersytetu. (więcej…)
Od 06.02.2018 r. można składać wnioski o stypendium Erasmus+ na studia częściowe zagranicą.
Uniwersytet Warszawski realizując działania równościowe określone w Strategii HR Excellence in Research, przygotował specjalną stronę internetową Równoważni UW. (więcej…)
Harmonogram sesji egzaminacyjnej semestru zimowego 2017/2018: Sesja egzaminacyjna zima 2017-18
Szanowni Państwo,
prosimy o zapoznanie się z harmonogramem rejestracji na przedmioty do wyboru na semestr letni roku akademickiego 2017/2018: Harmonogram rejestracji
Fantastyczne torby z logo Katedry czekają na swoich nowych właścicieli w sekretariacie. Zapraszamy do zakupów! (więcej…)
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w Dniu Otwartym Uniwersytetu Warszawskiego, (więcej…)
Drogie Studentki i Drodzy Studenci,
jak pewnie zauważyliście od pewnego czasu zmienia się identyfikacja wizualna KSI. Powstało nowe logo jednostki, (więcej…)
Prosimy o zapoznanie się z harmonogramem obron prac licencjackich i magisterskich w roku akademickim 2017/2018.
KSI serdecznie zaprasza na wykład gościnny w ramach programu Erasmus+, który wygłosi dr Irena Myzeqari (Europejski Uniwersytet w Tiranie, Albania) pod tytułem: Femininity vs masculinity: gender performance in Albania society
Pracownia Semiotyki Kultury Europy Środkowo-Wschodniej zaprasza na wykład Prof. dr hab. Bogusława Żyłko „Szkoła Tartusko-Moskiewska po latach”.
Katedra Studiów Interkulturowych Pracownia Badań nad Teatrem i Dramatem w Europie Środkowo-Wschodniej zaprasza do wzięcia udziału w Międzynarodowej Konferencji Współczesny dramat i teatr wobec wojny, przemocy i uchodźstwa.
Szczegóły znajdują się w zakładce Badania > Konferencje
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w międzynarodowej konferencji naukowej Katedry Studiów Interkulturowych
OD DRUKU DO INTERNETU: (więcej…)
UWAGA! Strona pracuje w trybie testowym! Przepraszamy za niedogodności. Dostęp do archiwalnej wersji starej strony pod adresem: http://portal.uw.edu.pl/web/katedra-studiow-interkulturowych-europy-srodkowo-wschodniej/
Od dnia 2 stycznia 2017 roku na Uniwersytecie Warszawskim został wprowadzony nowy system identyfikacji wizualnej, szczegółowo określający wygląd logo uczelni oraz zasady jego wykorzystywania w oficjalnych drukach i materiałach promocyjnych. Jest to dobry moment, aby również KSI przyjęło swój znak wizualny, który podkreśli charakter oferty dydaktycznej i prowadzonych badań w ramach całego wydziału, uniwersytetu i na arenie międzynarodowej. (więcej…)