Gala wręczenia nagród w Konkursie im. Melecjusza Smotryckiego

4 grudnia 2023 roku odbyła się Gala wręczenia nagród w trzeciej już edycji Konkursu na najlepszą monografię naukową z zakresu kultury białoruskiej i ukraińskiej im. Melecjusza Smotryckiegopod patronatem JM Rektora Uniwersytetu Warszawskiego

Tegorocznymi laureatami nagrody zostali

Mirosław Jankowiak

za pracę: Lexikum běloruských nářečí v Litvě. Jazykové dědictví balto-slovanského pomezí = Leksyka gwar białoruskich na Litwie. Dziedzictwo językowe pogranicza bałtycko-słowiańskiego, Slovanský ústav AV ČR, Praha 2022

Kapituła doceniła niepodważalne walory monografii będącej szczegółowym opracowaniem gwar białoruskich, za które uznane zostało dokładne omówienie specyfiki pogranicza bałtycko-słowiańskiego, kompleksowe ujęcie tematu dziedzictwa językowego kilku narodów oraz szczegółowe przedstawienie zasobu leksykalnego, z uwzględnieniem kontekstów kulturowych.

Walentyna Sobol,

za pracę: Filip Orlik (1672–1742) i jego „Diariusz”, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2021

Kapituła w swoim uzasadnieniu podała, że dzięki tej pierwszej polskiej edycji Diariusza Filipa Orlika, (1672-1742) – hetmana kozackiego, następcy Iwana Mazepy z lat 1720-1732, możemy obserwować krąg kulturowy hetmana, podążać jego drogami w staraniach o wolność Ukrainy, dla której jest wielkim bohaterem narodowym.

Kapituła Konkursu przyznała w tym roku nagrodę specjalną za całokształt osiągnięć na rzecz rozwoju i kodyfikacji języka białoruskiego.

In memoria doceniono działania Źmiciera Sauki, które znalazły wyraz między innymi w pracy Fonetyczno-graficzna adaptacja zapożyczeń w języku białoruskim = Зьміцер Саўка, Фанэтычна-графічная адаптацыя запазычаньняў у беларускай мове = , red. Nina Barszczewska, Radosław Kaleta, Warszawa 2021,

Kapituła Konkursu doceniła wieloletnią pracę na rzecz rozwoju języka białoruskiego. Autor zaproponował między innymi zasady prawidłowej adaptacji obcych zapożyczeń na język białoruski. Praca wpisuje się w krąg opracowań związanych z jednym z najważniejszych współczesnych problemów białoruszczyzny – kodyfikacją języka.

Kapituła doceniła tym samym również zasługi Katedry Białorutenistyki Uniwersytetu Warszawskiego propagowanie działań na rzecz języka białoruskiego.

Kapituła konkursu składa się z międzynarodowego grona białorutenistów i ukrainistów:

Kapituła Konkursu:

Andrij Danylenko (Uniwersytet PACE, Nowy Jork)

Joanna Getka (Uniwersytet Warszawski)

Jerzy Grzybowski (Uniwersytet Warszawski)

Ołena Jurczuk (Żytomierski Uniwersytet Państwowy im. I. Franki)

Rostysław Kramar (Uniwersytet Warszawski)

Taras Lylo (Lwowski Uniwersytet Narodowy im. I. Franki)

Ludmila Popović (Uniwersytet w Belgradzie)

Aliona Liubaja (Uniwersytet Warszawski)

Data publikacji: 06 December 2023