Spotkanie z Leszkiem Szarugą – 9 czerwca

Spotkanie, organizowane przez Convivo i Kulturoznawstwo Europy Środkowo-Wschodniej, dotyczyć będzie wydanych w Convivo książek eseistycznych Leszka Szarugi, wykładowcy w Uniwersytecie Warszawskim, krytyka literackiego i poety.
„Deutsche vita” (2020) opowiada o tym, jak kształtowała się literatura niemiecka do końca wojny trzydziestoletniej; przedstawia jej źródła i powiązania z najważniejszymi wydarzeniami i nurtami w historii i kulturze Europy. Opowieść wzbogacają liczne fragmenty utworów, na ogół w tłumaczeniu autora, oraz bogate odniesienia do literatury przedmiotu, dzięki czemu książka może być zarówno podręcznikiem dla wszystkich zainteresowanych tematem, jak i bazą do dalszych, pogłębionych poszukiwań.
„Ukraiński kalejdoskop” (2022) Ukraiński kalejdoskop to zbiór esejów. Znajdują się w nim omówienia wydanych w ostatnich latach książek ukraińskich autorów, esej o współpracy Jerzego Giedroycia i Bohdana Osadczuka oraz teksty napisane w ostatnich tygodniach, dotyczące sytuacji w Ukrainie.
Jak pisze Szaruga: “Niewątpliwie w biegu historii relacje między Polską, Rosją i Ukrainą zaplatają się w skomplikowany węzeł zależności, którego rozwikłanie wymaga wyjątkowej uwagi i ostrożności. O ile jednak dla Moskwy już sama suwerenność Ukrainy stanowi casus belli, o tyle dla Warszawy jest jednym z fundamentalnych zagadnień „sprawy polskiej”: jej niepodległość, co wielokrotnie podnoszone było w kręgu paryskiej „Kultury”, jest w zasadzie warunkiem utrzymania niepodległości Polski”.
Wydawnictwo Convivo opublikowało w coągu ostatnich lat kilka książek Leszka Szarugi – zarówno eseistycznych, jak i poetyckich. W tym roku tom wierszy „Łowca” nomimowany został do Nagrody Poetyckiej im. Kazimierza Hoffmana KOS.
Spotkanie poprowadzi Anna Matysiak
9 czerwca 2022