W Radiu Tok FM dr hab. Grzegorz Gąsior przedstawił znaczenie 17 listopada w historii Czechów i Słowaków

📻 W programie „Maciej Zakrocki przedstawia”  17 listopada 2022 w Radiu Tok FM  nasz pracownik dr hab. Grzegorz Gąsior przedstawił znaczenie 17 listopada w historii Czechów i Słowaków.

Tego dnia w 1939 r. niemieckie władze okupacyjne podjęły brutalne represje wobec czeskich studentów i zamknęły wszystkie czeskie wyższe uczelnie. W 50. rocznicę tych wydarzeń w Pradze odbył się protest studentów, stanowiący początek Aksamitnej Rewolucji, która doprowadziła do upadku systemu komunistycznego w Czechosłowacji. Zarówno w 1939, jak i w 1989 roku, to właśnie studenci byli inicjatorami protestu przeciw opresyjnej władzy. Dzień 17 listopada jest więc nie tylko Międzynarodowym Dniem Studenta, lecz także świętem państwowym w Czechach i Słowacji.

Data publikacji: 24 November 2022