NAWA Promocja języka Polskiego
„Hej Sokoły! Polsko-ukraińskie relacje kulturowe okresu Romantyzmu jako narzędzie dla skutecznej promocji języka polskiego”
Celem projektu jest promocja języka polskiego wśród studentów Charkowskiego Narodowego Uniwersytetu im. Karazina, powiązana z promocją wiedzy na temat polskiego dziedzictwa kulturowego i doświadczeń historycznych na ziemiach współczesnej Ukrainy ze szczególnym uwzględnieniem doby Romantyzmu.
Projekt zakłada organizację czterech 5-dniowych sesji (Charków, Warszawa, Wilno) grup studentów (10 uczestników z Polski i 10 uczestników z Ukrainy) pod opieką opiekunów merytorycznych, których zadaniem będzie dodatkowo wsparcie w przygotowaniu projektów, realizowanych wspólnie przez międzynarodowe grupy studenckie.
Uczestnicy programu będą także kontaktować się między sobą na specjalnie utworzonych platformach komunikacyjnych przed, pomiędzy i po zakończeniu sesji ( i po zakończeniu programu) w celu realizacji projektów na wskazane tematy w polsko-ukraińskich grupach mieszanych.
Promocja języka polskiego będzie się więc odbywać nie tylko na zasadzie kontaktu mentor (wykładowca) – słuchacze, ale również na ciągłym (bezpośrednim – w trakcie kolejnych sesji programu i pośrednim – via Internet) kontakcie między uczestnikami projektu, którzy będą wspólnie realizować konkretne zadania. Komunikacja między uczestnikami programu odbywać się będzie po polsku.
Studenci polscy włączeni do programu staną się zarazem krzewicielami kultury polskiej wśród swoich ukraińskich rówieśników, a także nauczycielami języka polskiego w jego najnowszej, „żywej” postaci.
Wszystkie sesje będą częściowo otwarte dla osób zainteresowanych tematyką projektu, a nie biorących w nim bezpośredniego udziału. Termin realizacji projektu: 16.11.2020-29.10.2021
Rejestracja do programu rozpocznie się 24.11.2020 r. o godz. 10.00 i zakończy się 24.01.2021 r. o godz. 14.59.
Warunkiem uczestnictwa w programie jest
- znajomość języka polskiego na poziomie B1
- posiadanie podstawowej wiedzy z zakresu kultury polskiej dla Uczestników z Ukrainy) i ukraińskiej (dla Uczestników z Polski) okresu Romantyzmu
- ogólny dobry stan zdrowia, niezbędny ze względu na praktyczny rodzaj zajęć w terenie,
- złożenie wszystkich wymaganych dokumentów w terminach wskazanych w regulaminie.
Do 1.02.2021 roku zostanie ogłoszona lista osób zakwalifikowanych do udziału w programie, uzupełniona o Listę rezerwową.
- Warunkiem przyjęcia do programu jest złożenie w sekretariacie Katedry Studiów Interkulturowych Europy Środkowo-Wschodniej (ul. Szturmowa 4, p. 319) przez osobę zakwalifikowaną w terminie do 04.02.2021 r. następujących dokumentów:
- deklaracji i oświadczenia uczestnika/uczestniczki Programu
- kserokopii paszportu,
- deklaracji znajomości języka polskiego na poziomie min. B1.
- oświadczenia o stanie zdrowia
- oświadczenia oświadczenia o świadomości ryzyka i zrzeczeniu się ewentualnych roszczeń w przypadku zakażenia koronawirusem
Wyjazdy planowane są na: maj/czerwiec/lipiec.
Partnerzy projektu
Narodowy Uniwersytet im. Karazina w Charkowie
Uniwersytet Warszawski, Katedra Studiów Interkulturowych Europy Środkowo-Wschodniej
Koordynatorzy projektu
Joanna Getka
Rostysław Kramar
Olena Matushek
Aneta Rębała
Projekt „Polskie tropy w romantyzmie ukraińskim” został zgłoszony przez dr hab. Joannę Getkę, kierownika Katedry Studiów Interkulturowych Europy Środkowo-Wschodniej Wydziału Lingwistyki Stosowanej. Uczestniczyć w nim będą studenci UW i Charkowskiego Narodowego Uniwersytetu im. Karazina, który jest partnerem projektu. Przedsięwzięcie zakłada m.in. promocję wiedzy na temat polskiego dziedzictwa kulturowego i doświadczeń historycznych na ziemiach współczesnej Ukrainy ze szczególnym uwzględnieniem okresu romantyzmu.