Objazd naukowy: „Polsko-łotewskie kontakty kulturowe”

Polsko-łotewskie kontakty kulturowe, Ryga 26.06-29.06.2023

Gdzie byliśmy?
Gdzie nas nie było 💪
Zaczęliśmy od wizyty w Ambasada Polski na Łotwie.
Wizyta w Uniwersytecie nie mogła obejść się bez zobaczenia miejsc związanych ze śladami polskiej obecności w Rydze. I chodzi nie tylko o tablicę pamiątkową Władysława Andersa,
ale również o karcer, w którym przebywali niepokorni studenci. Sporo tam polskich napisów, a o czym to świadczy – zostawiamy bez komentarza 🙂
Muzeum Okupacji przybliża współczesną, trudną historię Łotwy, której przyszło stawiać czoło dwóm przeplatających się okupacjom: niemieckiej i sowieckiej. Ale przedstawia również łotewską drogę do wolności. Nadzieję na pokonanie Imprerium Zła.
Wizyta w Muzeum Etnograficznym (Latvijas Etnogrāfiskais Brīvdabas Muzejs) była czasem analizy, ale i prezentacji projektów uczestników wyjazdu.
Zakończyliśmy tym czym się w Rydze zaczynało: spacerem po najstarszej części miasta: m.in. wzdłuż murów obronnych, zaadaptowanych z czasem przez ryską kontrkulturę.
Było wiele więcej, ale wie ten, kto był 🙂