Objazd naukowy: Animacja kultury na pograniczu polsko-ukraińskim

04.11 – 06.11.2022

 

Co mi dał wyjazd do Gorajca ?

 

Ten wyjazd stał się dla mnie bardzo ważną częścią mojego serca. Nigdy bym nie pomyślałam, że nauka może być tak ekscytująca i praktyczna. Dla nas, jako studentów kulturoznawstwa, bardzo ważne było zrozumienie, że „kultura” jest obok nas, że tworzymy „kulturę” tu i teraz, że nasza Europa Środkowo-Wschodnia jest bardzo bogata w folklor.

Niezwykle interesujące było dla mnie zanurzenie się w „środowisku naturalnym” podkarpackiej Polski. Ważne i cenne były rozmowy z mieszkańcami Gorajca i okolicznych wsi. Wyjaśnili, że tylko razem, gdzie każdy ma niezastąpioną i ważną rolę, możemy zrobić wszystko na tym świecie. Że kiedy robisz to, co lubisz, na pewno się przyda. Jestem bardzo wdzięczna organizatorom i uczestnikom tego wyjazdu, że mogli się tak zanurzyć w kulturze.

Elina B.

 

Wyjazd do Gorajca pokazał mi jak może wyglądać animacja kultury na małej polskiej wsi, położonej dodatkowo w tak trudnym terenie jakim jest polsko-ukraińskie pogranicze. Spotkania z mieszkańcami pozwoliły mi na zrozumienie, że na wsi może oddolnie powstawać kultura warta uwagi każdego z nas. Dodatkowo spotkania z aktywistami niosącymi pomoc na granicy rozszerzyły moją wiedzę na temat tego jak taka pomoc humanitarna wygląda z relacji osób, które się nią zajmują na co dzień, a przed inwazją Rosji na Ukrainę robiły zupełnie inne rzeczy. Z wyjazdu przywiozłam ze sobą naładowane baterie i inspirację do działania. 

Anna

 

Dzięki wyjazdowi poznałam nowych wspaniałych ludzi, a tych, z którymi rozmawiałam już wcześniej – poznałam lepiej. Dowiedziałam się też, jak dobrze może funkcjonować nawet tak mała społeczność, jaką są mieszkańcy Gorajca, a także ile ciekawych osób może znajdować się wśród nich, jak chociażby Panie z zespołu Niezapominajki czy zielarz. Podobało mi się również, jak wiele ludzie ci wiedzą i robią dla swojej społeczności i nie tylko, bo przecież pomagali i wciąż pomagają uchodźcom z Ukrainy. Niesamowitym doświadczeniem było też komunikowanie się w swoich własnych językach przez ludzi pochodzących z różnych krajów – ukazuje to, że nawet pomimo różnic można się świetnie rozumieć. Poza tym Gorajec ze swoimi pięknymi naturalnymi krajobrazami był przyjemną odskocznią od zatłoczonej Warszawy.

Adrianna

Przede wszystkim wyjazd do Gorajca pokazał mi, że mając tylko chęć do działania, można stworzyć coś wielkiego. Wyjazd umożliwił mi poznanie niesamowitych ludzi i poszerzenie perspektywy na trudną historię polsko-ukraińską. Gorajec odczarował moje wcześniejsze doświadczenia związane z małymi społecznościami, w których konflikty między mieszkańcami uniemożliwiały dbanie o wspólne dobro, mieszkańcy Gorajca solidarnie dbają o przestrzeń, w której żyją i jest to dla mnie niesamowite. Pobyt w Gorajcu skłonił mnie do szukania historii wokół siebie i pielęgnowania tego, co zostało po przeszłości wokół mnie. 

Artur

Wyjazd do Gorajca bardzo mi się podobał. Wcześniej nie byłem w tej części polski a okazała się miejscem niezwykle roznorodnym i ciekawym. Nabyłem też tam ogromną wiedzę o tym jak funkcjonuje tamtejsza kultura. Dziękuję bardzo za możliwość wyjazdu.
Maciej K.