Wyjazd w ramach Funduszu Doskonałości Dydaktycznej UW dla kulturoznawstwa ESW Animacja kultury na pograniczu w warunkach ekstremalnych
W dniach 8-12 maja 2024 w ramach projektu Funduszu Doskonałości Dydaktycznej zrealizowaliśmy projekt z cyklu „Animacja kultury na pograniczu”.
Studenci i wykładowcy kulturoznawstwa ESW gościli w zaprzyjaźnionym z Katedrą Chutor Gorajec, Stowarzyszeniu Folkowisko,
Przy okazji wyjazdu, część naszych studentów udała się w ramach współpracy między Fundacją Humanitarna Folkowisko i Fundacją Spotkania do Lwowa, by razem ze studentami Кафедра зарубіжної преси та інформації ЛНУ ім. І.Франка obserwowała jak wygląda obecnie animacja kultury w kraju ogarniętym wojną.
We lwowskim ArtCenter podczas spotkania z kierowniczką: Lianą Maćko oraz w Narodowym Muzeum im. Szeptyckiego na spotkaniu z dyrektorem Ihorem Kożunem rozmawialiśmy o wyzwaniach, przed którymi stoją obecnie ukraińscy animatorzy kultury – zarówno instytucja państwowe, jak i NGO.
O tym jak trudne są to wyzwania mówią wyraźnie zdjęcia z naszej wizyty w Muzeum Narodowym „teraz” i w 2019 roku . Wtedy Roman Zilinko opowiadał nam o specyfice ukraińskiej ikony. Teraz – przy pustych po ewakuowanych kolekcjach ścianach – zastanawialiśmy się nad nowoczesnymi sposobami promocji ukraińskiej kultury.
11 maja nasi studenci, m.in. z Koła Naukowego Klin poznawali arkana animacji kultury w praktyce: włączyli się w przygotowania obchodów 176. rocznicy zniesienia w Galicji pańszczyzny.
Na rozdrożach dla upamiętnienia tego faktu ustawiono krzyże dziękczynne, których historię również poznaliśmy podczas wyjazdu dzięki prelekcji Magdzie Zych, Wojciechowi Wilczykowi.
Wśród poruszanych w trakcie wydarzenia tematów była m.in. ludowa historia Polski Adama Leszczyńskiego, czy opowieść o zgodzie i niezgodzie prof. Bohdana Huda
Dla nas ważny był wykład Agnieszki Floryszczak z Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie już umówiliśmy się na wizytę na wystawie: Chłop – niewolnik? Opowieść o pańszczyźnie.