Szukając w sieci informacji o niemieckim Weimarze, znajdziecie mnóstwo o jego powiązaniach z rozwojem kultury, sztuki, architektury oraz muzyki w Niemczech. Znajdziecie określenia, że jest to europejska stolica kultury, gdzie co rusz można się natknąć na jakąś tablicę pamiątkową lub pomnik wybitnych postaci. W Weimarze mieszkali tacy poeci i myśliciele, jak Johann Wolfgang von Goethe czy też Friedrich Schiller. Znaleźliśmy w Weimarze i to.
W ramach kolejnej edycji projektu „Historia a prawa człowieka”, który współorganizujemy wraz z @MDSM Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, Europäische Jugendbildungs- und Jugendbegegnungsstätte Weimar – EJBW oraz European Humanities University, a która odbywała się w niemieckim Weimarze w dniach 25-30.11.2024 skupialiśmy się jednak przede wszystkim mniej chlubnej historii miasta. Miasta – kolebki Republiki Weimarskiej, gdzie znajdował się jeden z większych niemieckich obozów pracy przymusowej – Buchenwald.
Przez cały tydzień zastanawialiśmy się jak mogło do tego dojść że zwykli ludzie nie zauważyli nie chcieli zauważyć albo przeciwnie wspierali niehumanitarny hitlerowski system.
Szukaliśmy paralel, mechanizmów, ukrytych w kulturze uwarunkowań, które spowodowały taki a nie inny rozwój historii.
Z wyjazdu powracamy bogatsi o nową wiedzę, doświadczenia i znajomości z białoruskimi i niemieckimi studentami.
Projekt finansowany jest ze środków Erasmus+
Data publikacji: 30 November 2024