Objazd naukowy: Czechy: Praga – Śladami Pragi współczesnej
25.04 – 29.04.2022
W czasie zwiedzania Pragi w kwietniku 2022 roku, w ramach objazdu naukowego studentów lektoratu języka czeskiego (A2, B1-B2), potraktowaliśmy stolicę Czech jako swoisty palimpsest – kolorowy wielogłos stylów (architektoniczno-malarskich), założeń i koncepcji (urbanistyczno-ogrodowych), wreszcie jako wielogłos narracyjny licznych pokoleń prażan z ich skomplikowaną historią. Dzięki wykładom dot. różnych zjawisk, przygotowanym wcześniej w języku czeskim przez wszystkich uczestników objazdu, „dekodowaliśmy” miasto, odsłaniając jego poszczególne warstwy i odczytując jego wielopoziomową symbolikę. Oprócz referatów własnych, wysłuchaliśmy kilka wykładów specjalistów m. in. na temat powstania pałacu Valdštejna (obecnie siedziby czeskiego Senatu), ochrony księgozbioru biblioteki strahowskiej oraz historię ostatniej „bitwy” spadochroniarzy czeskich w podziemiach kościoła św. Cyryla i Metodego.
Beata Kuboková, bohemistka, opiekun grupy; zdj. Aleksandra Brzozowska
Wycieczka do Pragi była ciekawym doświadczeniem nie tylko pod względem zwiedzania przepięknych obiektów architektonicznych, zabytków, ale również pod względem kulturowo-językowym podczas rozmów z jej mieszkańcami. Miasto oferuje wiele możliwości dla osób o różnych zainteresowaniach. Osobiście jednym z moich ulubionych punktów wyjazdu było zwiedzanie Kościoła św. Cyryla i Metodego oraz znajdującej się pod nim krypty spadochroniarzy. Może nie jest to budynek o szczególnym uroku wizualnym, ale będąc w środku czuje się atmosferę przeszłych tam wydarzeń. Krypta z częścią muzealną zawiera ciekawe artefakty oraz materiały edukacyjne na temat zamachu na „rzeźnika” Pragi – Reinharda Heydricha (plan pt. Antropoid). Natomiast sama podziemna kryjówka bohaterów akcji, po zwiedzaniu, pozostawia głęboką zadumę. Niewątpliwie odnajdą się tam osoby interesujące się historią z okresu II wojny światowej. Warto przed wycieczką do obu obiektów zapoznać się z filmami związanymi z tematyką wydarzeń, ponieważ daje to jeszcze ciekawszy obraz podczas zwiedzania.
Aleksandra Brzozowska, I rok, II st.
Wyjazd do stolicy kraju w ramach studiów w naszej Katedrze daje możliwość nie tylko zobaczenia najważniejszych zabytków kultury, ale przyjrzenia się samej kulturze z bliska. Zwłaszcza okazja do użycia w praktyce języka odwiedzanego kraju daje pełniejsze doświadczenie, niż posługiwanie się uniwersalnym językiem angielskim.
Biblioteka na Strahowie (Strahov), pochodząca z okresu romańskiego, zawiera imponujący zbiór (ponad 130 000 pozycji) w przestronnej sali zdobionej barokowymi freskami na suficie. Oprócz najstarszego księgozbioru w Czechach znajdują się tu zabytkowe globusy oraz późnogotycki posąg św. Jana Ewangelisty, trzymającego woreczek z książką.
Teresa Rucińska, I rok II st.; zdj. autorki
Wyjazd do Pragi odbył się w dniach 25.04 – 29.04.2022. Jednym z punktów na mapie naszego zwiedzania była ściana Lennona znajdująca się na praskiej Kampie, niedaleko mostu Karola. Jaskrawo pomalowana ściana, symbolizująca grób słynnego ‘frontmana’ legendarnej grupy muzycznej The Beatles, jest miejscem, w którym ludzie wyrażali swoje poglądy i protesty przeciwko reżimowi komunistycznemu. Obecnie ściana Lennona, będąca symbolem miłości i pokoju, jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w Pradze.
W tym roku, z okazji Światowego Dnia Poezji (31 marca), na ścianie Lennona umieszczone zostały wiersze poświęcone Ukrainie w związku z toczącą się tam wojną. Wydarzenie to było połączone z charytatywną zbiórką na rzecz ukraińskich uchodźców. Będąc w Pradze miesiąc po tym wydarzeniu, nadal mogliśmy zobaczyć i przeczytać znajdujące się tam wiersze.
Zuzanna Rutkowska, III rok, zdj. autorki
Wyjazd do Pragi był bardzo ciekawym doświadczeniem ze względu na nasz rodzaj studiów, ale nie tylko dlatego. Mieliśmy okazje porozmawiać po czesku w zwykłych, codziennych sytuacjach, co było dla nas cenną lekcją. Myślę, że każdy przywiózł z tego wyjazdu nowe doświadczenia i ciekawe wspomnienia.
Wiele zabytków i atrakcji zostało w mojej pamięci, jednak największe wrażenie zrobił na mnie barokowy kościół świętego Mikołaja. Piękne freski, które zdobią całą świątynię, wzbudziły zachwyt wśród całej grupy i z czystym sumieniem mogę powiedzieć każdemu, kto wyruszy w podróż do Pragi, żeby udał się tam i zobaczył to cudowne miejsce.
Anna Dyczewska, II rok; zdj. Karolina Oleśkiewicz
Wyjazd do Pragi był dla mnie niezwykle ciekawy. Widzieliśmy miejsca, które są bardziej „typowe” dla Pragi, takie jak most Karola czy Hradczany, ale także mniej oczywiste miejsca, jak ogród botaniczny czy Letenské Sady. Poszliśmy również do muzeum Alfonsa Muchy, gdzie miałam okazję opowiedzieć o jego obrazie „Gismonda” na podstawie wcześniej przygotowanej przeze mnie prezentacji w języku czeskim. Uważam, że był to bardzo budujący wyjazd i czuję, że bardzo mnie oraz wszystkich kolegów wzbogacił.
Marta Sobieszczańska, III rok
Domena publiczna (źródło: Wikipedia)