Zakończenie sesji programu NAWA Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej Promocja Języka Polskiego „Witamy w Polszczy”

Dobiegła końca sesja programu NAWA Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej Promocja Języka Polskiego „Witamy w Polszczy”, którą realizowaliśmy wraz z Житомирський Державний Університет імені Івана Франка, Кафедра зарубіжної преси та інформації ЛНУ ім. І.ФранкаДонецький національний університет імені Василя CтусаV.N. Karazin Kharkiv National University, Львівський національний університет імені Івана Франка, ННІ філології та журналістики, Fundacja Spotkania
Drugą część programu spędziliśmy na północy Polski. Chcąc pokazać różnorodność tradycji trafiliśmy do Muzeum Etnograficznego w Olsztynku, a dzięki wspaniałej gościnie Muzeum II Wojny Światowej dyr. Prof. Rafała Wnuka, kierownika działu Edukacji dr. Przemysława Zachulskiego, kierownika Działu Naukowego, dr. Jana Szkudliński i innych świetnych fachowców, udało się nam poznać i zrozumieć mechanizmy wojny, a także demitologizować wciąż krążące wyobrażenia na temat jej przebiegu w Polsce. Co szczególnie istotne dla przyszłych popularyzatorów kultury byliśmy również tam, gdzie zazwyczaj trafić się nie da: w działach przechowywania i konserwacji zabytków, w dziale edukacyjnym, gdzie poznaliśmy szeroką paletę możliwości popularyzacji wiedzy.
Byliśmy też w Ratuszu Gdańskim, gdzie rozmawialiśmy na temat specyfiki, wyjątkowości i możliwości jakie daje wielokulturowość.
Projekty grup badawczych nasi uczestnicy prezentowali nie tylko znakomicie, ale i z pełnym poświęceniem: również w strugach ulewnego deszczu.

Data publikacji: 17 June 2024