Czeremcha – Animacja kultury na szczeblu lokalnym

04.07-07.07.2021

„Do Czeremchy w większości przyjechaliśmy pociągiem – to od tego środku transportu zaczyna się cała historia Czeremchy. To kolejnictwu te tereny zawdzięczają urbanizację. Spotkaliśmy się z Basią Kuzub-Samosiuk i Mirkiem Samosiukiem, którzy są lokalnymi animatorami okolicznych terenów.

W poniedziałek zwiedzaliśmy Czeremchę – odwiedziliśmy Muzeum Kolejnictwa oraz obejrzeliśmy miejscową cerkiew. Dzięki przewodniczce dowiedzieliśmy się o wpływie kolejnictwa na losy miejscowości, a podczas rozmowy z wikariuszem – o funkcjonowaniu tamtejszej społeczności prawosławnej. Następnie wzięliśmy udział w warsztatach garncarstwa. Po obiedzie spotkaliśmy się z Hiłoczką – ukraińskim dziecięco-młodzieżowym zespołem folklorystycznym, i Ireną Wiszenko – opiekunką zespołu. Mieliśmy okazję usłyszeć kilka piosenek z ich repertuaru. We wtorek odwiedziliśmy Stawiszcze, gdzie spotkaliśmy się z Kołem Gospodyń Wiejskich. Nie tylko spróbowaliśmy regionalnych dań – babki i kiszki ziemniaczanej, ale mieliśmy też okazję porozmawiać z mieszkankami wsi. Po spotkaniu spróbowaliśmy swoich sił w rzemiośle. Pod opieką p. Doroty Kosowskiej poznaliśmy technikę wyplatania ze słomy.

W środę,  ostatni dzień naszego wyjazdu wzięliśmy udział w wykładzie prowadzonym przez Sławomira Sawczuka- dziennikarza Białostockiej redakcji Polskiego Radia. Zajęcia te podsumowały nasz wyjazd i pomogły zrozumieć rodzące się w głowie problemy oraz niejasności związane z niełatwym tematem przynależności i identyfikacji mieszkańców regionu”.

W imieniu studentów, którzy wzięli udział w objeździe Sabina Chechłacz