2021 Tożsamość białoruska: doświadczenia przeszłości i wyzwania teraźniejszości

Dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów

Białoruski Instytut Nauki i Sztuki w USA

Białoruski Instytut Nauki i Sztuki w Kanadzie

mają zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w

Międzynarodowej Konferencji Naukowej

Tożsamość białoruska: doświadczenia przeszłości i wyzwania teraźniejszości.

Z okazji 30. rocznicy uzyskania przez Białoruś niepodległości

Warszawa, 1 kwietnia 2021

Pod Patronatem JM. Rektora Uniwersytetu Warszawskiego

Pani Prezydent Rady Białoruskiej Republiki Ludowej  Iwonki Surwiłły

Uladzimir Tsesler

PROGRAM KONFERENCJI

Cel konferencji

25 marca 1918 roku ogłoszono powołanie Białoruskiej Republiki Ludowej, co wcielało w życie dotychczasowe dążenia niepodległościowe Białorusinów. Mimo że Białoruska Republika Ludowa istniała krótko, to jednak odcisnęła ona trwały ślad na kartach dramatycznej historii Białorusi, torując drogę kolejnym inicjatywom zmierzającym do utworzenia niezależnego państwa białoruskiego. Białoruskie starania niepodległościowe zakończyły się sukcesem po niemal wieku, kiedy wraz z rozpadem Związku Radzieckiego, Białorusini uzyskali kolejną szansę niezależnej państwowości. 25 sierpnia 1991 roku ogłoszono powstanie Niezależnej Białorusi.

Proponowana konferencja odwołuje się do dwóch ważnych dat w tym procesie, związanych z powołaniem dwóch pierwszych samodzielnych, nowoczesnych organizmów państwowych.

Pomimo bliskiego sąsiedztwa wiedza naszego społeczeństwa o Białorusinach i Białorusi nadal jest dość powierzchowna i fragmentaryczna. Niewiele wiemy o białoruskich tradycjach i aspiracjach niepodległościowych. Zbliżająca się 30. rocznica ogłoszenia przez Białoruś niepodległości jest zatem doskonałą okazją do podjęcia głębszej refleksji na temat bilansu drogi, którą pokonał wschodni sąsiad Polski od momentu narodzin u progu XX wieku koncepcji współczesnego narodu białoruskiego do pojawienia się na mapie Europy niezależnej Republiki Białoruś.

Proponujemy przyjrzeć się bliżej meandrom białoruskiej idei narodowej, jej sukcesom i klęskom. W związku z tym naszym celem będzie ukazanie wewnętrznych i zewnętrznych czynników wpływających na rozwój ruchu narodowego i tożsamości kulturowej i politycznej  Białorusinów. W szczególności chcielibyśmy się skupić na roli czynników kształtujących te tożsamości, jak język i kultura. Pragniemy również poddać analizie podejmowane w ciągu XX wieku próby utworzenia państwa białoruskiego i poszukać przyczyn ich niepowodzeń. Zastanowimy się także nad tym, przed jakimi najważniejszymi dylematami i wyzwaniami, które zaważyły na wyborze cywilizacyjnym kraju, stanęło młode państwo białoruskie po roku 1991. W zamyśle organizatorów konferencja ma mieć charakter interdyscyplinarny. Dlatego bardzo nam zależy na spojrzeniu na powyższe kwestie z perspektywy zarówno historycznej, politologicznej, jak i kulturoznawczej, literaturoznawczej i językoznawczej.

Do udziału w konferencji zapraszamy

historyków, politologów, kulturoznawców, literaturoznawców i językoznawców zajmujących się szeroko rozumianą problematyką białoruską.

Główne tematy i problematyka konferencji:

• kulturowe uwarunkowania białoruskiego ruchu narodowego
  • białoruskie odrodzenie narodowe na początku XX wieku: idea a rzeczywistość
  • białoruski ruch niepodległościowy wobec totalitaryzmów sowieckiego i niemieckiego
  • białoruska myśl polityczna i intelektualna w XX wieku
  • Republika Białoruś po roku 1991: w poszukiwaniu tożsamości narodowej i politycznej
  • zmagania o pamięć historyczną Białorusinów
  • kultura i literatura białoruska wobec wydarzeń historycznych
  • główne segmenty białoruskiej debaty tożsamościowej: język i kultura

Języki robocze konferencji: polski, białoruski, angielski.

Przewidziana jest publikacja materiałów konferencyjnych. Tom pokonferencyjny zawierać będzie teksty, które uzyskają pozytywną ocenę Recenzentów.

Komitet organizacyjny:

Dr hab. Joanna Getka